Jak znaleźć pracę w laboratorium ?

W niniejszym wpisie chciałbym przedstawić kilka sposobów na znalezienie pracy w laboratorium. Wbrew pozorom nie wszystkie rozwiązania, które na pierwszy rzut oka wydają się najlepsze będą najbardziej skuteczne.

Czy popularne i największe portale rekrutacyjne typu pracuj.pl to dobry sposób na znalezienie pracy w laboratorium ?

Jak myślisz, ile osób średnio odpowiada na ogłoszenie ofertowe na tego typu największych portalach ? Dokładna liczba zależna jest oczywiście od specyfiki branży i atrakcyjności samego ogłoszenia, niemniej jednak liczba ta jest bardzo duża. Rekruterzy codziennie otwierają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset CV, pomyśl jak bardzo trzeba się postarać aby zostać zauważonym ? Oczywiście jeżeli posiadasz spore doświadczenie zawodowe, ukończyłeś szereg wymaganych kursów i odpowiadasz profilowi pożądanego kandydata, rekruter to zauważy i zaprosi Cię na rozmowę. Co jednak w przypadku, gdy jesteś świeżo upieczonym absolwentem i możesz pochwalić się w CV jedynie stażem lub praktyką ?

W takim przypadku szanse, na to że uda Ci się wyróżnić i przejść pierwszy etap rekrutacji oraz otrzymać zaproszenie do kolejnego etapu (na rozmowę/test itp.) są znacznie mniejsze. Czy oznacza to, że bez doświadczenia zawodowego nie masz co marzyć o pracy w laboratorium ? Absolutnie, nie, po prostu powinieneś skorzystać z innych źródeł, takich jak np. rekrutacje o mniejszym zasięgu.

Inaczej sprawy mają się ze wspomnianymi rekrutacjami o mniejszym zasięgu, do uczestnictwa, w których chciałbym Cię zachęcić. Korzystając z portali, takich jak np.

Korzyścią szukania ogłoszeń na mniejszych portalach jest to, że same rekrutacje są bardziej „kameralne” i uczestniczy w nich zdecydowanie mniej kandydatów, co już na starcie daje dużo większe prawdopodobieństwo przejścia pierwszego etapu i otrzymania zaproszenia na rozmowę.

Oprócz tego, mniejsze portale ogłoszeniowe są również bardziej przyjazne dla samych pracodawców. Po prostu publikowanie ogłoszeń jest tam zdecydowanie tańsze. Dzięki czemu więcej, szczególnie mniejszych firm ma możliwość publikowania na nich ogłoszeń (w odróżnieniu od dużych portali takich jak pracuj.pl, gdzie na umieszczenie ogłoszenia mogą pozwolić sobie tylko większe i dysponujące znacznym budżetem na reklamę firmy).

Ważne jest również wpisywanie odpowiednich fraz. Skuteczne powinny być nie tylko frazy ogólne, jak np. „praca laboratorium”, ale np. w przypadku osób posiadających dodatkowe kwalifikacje/ukończone kursy, również bardziej szczegółowe np. „praca ISO 17025”. W ten sposób można zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy, ponieważ odpowiadamy na oferty pracodawców poszukujących kogoś takiego, jak my. Informacje o dodatkowych wymaganych bądź pożądanych umiejętnościach/kwalifikacjach zamieszczane są w ogłoszeniach nie bez przyczyny.

Kolejnym sposobem na znalezienie ciekawej pracy może być pisanie wiadomości bezpośrednio do pracodawcy i przesłanie swojego CV. Nawet jeżeli w danej chwili pracodawca nie poszukuje pracownika, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli Twoja aplikacja wzbudzi zainteresowanie, pracodawca sam odezwie się do Ciebie przy nadarzającej się okazji.

Wybierając tę drogę najlepiej byłoby pisać wiadomości z załączonym CV do osób możliwie najbardziej decyzyjnych w danej firmie. Tutaj z pomocą może przyjść nam strona http://www.pca.gov.pl/akredytowane-podmioty/akredytacje-aktywne/laboratoria-badawcze/.

Jest to spis akredytowanych wg. normy PN-EN ISO/IEC 17025 laboratoriów badawczych w całym kraju. Spis ten jest w formie wyszukiwarki z podziałem np. na województwa. Baza jest spora bo liczy niespełna 1 600 podmiotów. Dodatkowym plusem jest to, że wiele laboratoriów umieściło w danych kontaktowych maile bezpośrednio do kierowników lub kierowników ds. jakości.

Szeroko pojęta branża laboratoriów badawczych jest branżą specyficzną, rotacje pracowników w firmach nie są tak duże, jak np. w handlu, należy więc dołożyć wszelkich starań i poszukać odpowiednich dróg dotarcia do interesujących pracodawców.

W kolejnym wpisie postaram się zaprezentować Ci, jak wygląda najbadziej pożądany profil, oraz jakie są najważniejsze cechy kandydata do pracy w laboratorium.